Zelené strechy sa pre mnohých stále neprebádaná téma, preto prinášame tento článok, ktorý zodpovie rôzne praktické otázky. 

 

ZELENÉ STRECHY: Q&A

 

Strešná záhrada je jedným z typov zelených striech. Naozaj platí, že tam môžem pestovať hocičo?

Áno, ak máme strechu navrhnutú na dostatočnú nosnosť, v princípe môžeme na nej mať čokoľvek. Vrstvy zelenej strechy sa dajú navrhnúť tak, aby uniesli vyššiu záťaž, aby hydro-akumulačná vrstva zadržala viac vody a výška substrátu tak, aby sme mohli sadiť aj stromy, kríky, alebo zeleninu. Je to len o tom, ako ďaleko pustíme našu predstavivosť. Strecha je ako biely papier, na ktorý si môžete nakresliť to, čo sa vám do záhrady nezmestilo.

 

Aké sú regulácie alebo obmedzenia, ktoré musíte pri výstavbe zelenej strechy zohľadniť?

Strecha musí byť navrhnutá na zaťaženie. Ak bola strecha navrhnutá ako veľmi ľahká a strop nie je dimenzovaný ani na malé zaťaženie navyše, tak tam to bez úprav nejde. Ak chce niekto zbierať dažďovú vodu do sudov, tak pre neho zelená strecha nie je ideálna, lebo mu z nej väčšinou nič neodtečie. Ale inak nie sú žiadne regulácie alebo obmedzenia, ktoré by znemožňovali montáž zelenej strechy.

 

O extenzívnej zelenej streche sa hovorí, že sa o ňu netreba takmer vôbec starať. Je to ale pravda? Čo ak ju nechám aj niekoľko rokov bez zásahu?

Je to tak, že extenzívna zelená strecha si žije vlastným životom a náš zásah vyžaduje minimálne. Vždy odporúčame pár krát do roka poliať a vytrhať burinu. Ale máme strechy, o ktoré sa nikdy nikto nestaral a žijú. Príroda si vždy nájde cestu a tam, kde má možnosť, niečo zasadí. Ak by ste sa o dobre urobenú zelenú strechu nestarali, tak by možno po pár rokoch bola viac zarastená trávou, alebo náletovou zeleňou. Ale suchá sú čoraz neúprosnejšie a občas majú aj tie najodolnejšie rastliny problém ich prežiť. Preto ak môžeme streche v lete radšej pomôžeme.

 

Ako dlho vydržia rastliny na streche? Nemusím ich povedzme o 5 rokov presádzať?

Nie, rastliny na zelených strechách sa samé obnovujú cez vlastné odrezky alebo semienka. O päť rokov už to možno nebudú presne tie isté rastlinky, ktoré sme tam zasadili, ale ich potomstvo. Môžeme však kedykoľvek niečo dosadiť, ak si chceme strechu oživiť.

 

Dá sa urobiť zelená strecha aj na klasickú šikmú strechu so škridlami?

To bohužiaľ nie. Ale máme špeciálne zelené škridly, ktoré sa dajú použiť namiesto tých klasických. Sú to vlastne také kazety, ktoré sa zavesia na latovanie rovnako ako škridla, pekne do seba zasadnú a potom sa vyplnia substrátom a osadia rozchodníkmi.

 

Na akú strechu sa neodporúča robiť zelenú strechu?

Na ľahké konštrukcie, ktoré nezvládnu dodatočnú záťaž. Na staré haly, ktoré majú na streche len plech by som určite neodporúčal montáž zelenej strechy. Ak si človek nie je istý, vždy by to mal radšej konzultovať so statikom. A potom určite na starú hydroizoláciu, ktorá má najlepšie roky za sebou. Ako som spomínal, základom dobrej zelenej strechy je kvalitná hydroizolácia. Teda pred pokládkou zelenej strechy by som sa určite uistil, že hydroizolácia je schopná bez zaváhania prežiť minimálne ďalších 10 rokov.

 

Ako zistím, že mi strecha unesie zelenú strechu? Aká je hmotnosť zelenej strechy na 1m2?

Hmotnosť extenzívnej zelenej strechy je 115 kg/m2. Existujú aj ľahšie varianty už od 80 kg/m2. Ak chcem vedieť, či mi strecha unesie zelenú strechu, musím sa pozrieť do projektu. Ak bola navrhnutá ako zaťažená, tak unesie. Ak bola navrhnutá ako kotvená, alebo k nej nemám podklady, je lepšie sa obrátiť na statika.