Kvalitný substrát plný živín a minerálov, zložený z rašeliny, keramzitu, lávy, tehlovej drte a iných komponentov. Je ľahký a výborne prepúšťa vodu.

Používame extenzívny strešný substrát, intenzívny strešný substrát, alebo strešný substrát light.

Všetky naše substráty vieme dodať voľne ložené, alebo v big bagoch. Hmotnosť strešného substrátu závisí na jeho zložení, ktoré ho tiež predurčuje pre jeho použitie.

Extenzívny strešný substrát 

Je vhodný pre extenzívne zelené strechy s použitím rozchodníkov, skalných ruží, nenáročných tráv a pod. 

Hmotnosť v suchom stave: 0,85 – 1,0 t/m3
Hmotnosť v mokrom stave: 1,39 t/m3
Ph: 6,5 – 8,5

Intenzívny strešný substrát 

Je vhodný pre intenzívne zelené strechy. Používame ho pre založenie trávnik, ale tiež pre výsadbu trvaliek, kríkov alebo stromov. Minimálnu hrúbku dávame 20 cm. Môže sa používať na ploché aj šikmé strechy. Vieme ho fúkať zo sila, dodať v big bagoch, alebo voľne ložený. 

Hmotnosť v suchom stave: 0,9 – 1,0 t/m3
Hmotnosť v mokrom stave: 1,41 t/m3
Ph: 6,5 – 8,5

Strešný substrát light

Tento substrát je vhodný pre projekty s nižšou nosnosťou, nakoľko strešný substrát light je takmer o polovicu ľahší. Je to substrát na báze zeolitu, tehlovej drte, liaporu a iných komponentov. Je vhodný najmä pre intenzívne zelené strechy s výsadbou trávnika, kríkov a stromov. Minimálna hrúbka je aj tu 20 cm. Je taktiež fúkateľný zo sila, alebo môže byť dodaný v big bagoch, alebo voľne ložený. Je však veľmi ľahký, preto sa neodporúča ho nechávať nezakrytý. Vietor by mohol jeho jemné čiastočky ľahko odfúknuť. 

Hmotnosť v suchom stave: 0,52 t/m3
Hmotnosť v mokrom stave: 0,8 t/m3
Ph: 6,5 – 8,5

Substráty si viete kúpiť aj v našom e-shope DACHMASTER.SK.

Nemôžem použiť klasickú záhradnú zeminu?

Toto určite v žiadnom prípade neodporúčame. Záhradná zemina má pre zelené strechy nevhodné zloženie. Jej jemné čiastočky zapchajú filtračnú geotextíliu, čím ju urobia nepriepustnou. Na streche sa vytvorí z premočeného substrátu blato, rastliny pri nedostatku kyslíka odhnijú, povrch pokryje mach, ktorý zas v suchom období vyschne. Takáto zelená strecha má krátku životnosť a spôsobuje viac problémov, ako úžitku. Vždy sa rozhodnite pre profesionálne riešenie navrhnuté odborníkmi. 

A čo minerálna vlna?

Minerálna vlna je určitým riešením pre ultraľahké skladby zelenej strechy. Neobsahuje však žiadne živiny, preto je ich potrebné dopĺňať hnojením. Strecha s použitím minerálnej vlny si vyžaduje pravidelnú starostlivosť a kontrolu. V opačnom prípade ju môže stretnúť rovnaký osud, ako pri použití záhradnej zeminy. Aj pri použití minerálnej vlny je vhodné použiť aspoň menšiu vrstvu extenzívneho strešného substrátu. 

strešný substrát