Vyznačuje sa svojou bezúdržbovosťou. Po vysadení rastlín sa o ňu už nemusíte takmer vôbec starať. Extenzívnu zelenú strechu nie je potrebné pravidelne zavlažovať, strihať, kosiť, ani hnojiť.

Pre zazelenenie extenzívnych striech sa používajú rastliny, ktoré sú výnimočné svojou odolnosťou a znesú extrémne podmienky vo forme striedania tepla, sucha a mrazu. Tieto parametre najlepšie spĺňajú rozchodníky. Rastlinky, ktoré rastú najmä do šírky, postupne porastú celú plochu a vytvoria hustý koberec. Keďže sa bežne vysádza aspoň 5 druhov rozchodníkov, tento koberec vám viac krát do roka zakvitne rôznymi farbami.

Najbežnejšie sa pri extenzívnych zelených strechách používa 8-10 cm strešného substrátu a celková záťaž strechy je aj pri plnom nasiaknutí vodou do 120 kg/m2.

extenzívna zelená strecha

Spôsoby výsadby

 

Rozchodníky sadíme tromi spôsobmi. Každý spôsob má svoje pre a proti.

Rezky

Rezky rozchodníkov

Výsadba vo forme rezkov je najjednoduchším a najlacnejším možným riešením výsadby. Na druhej strane vyžaduje počas prvých týždňov najviac starostlivosti a je tu najväčšie riziko, že rastlinky sa neuchytia tak ako by sme chceli. Keď sa to však podarí, rezky sa v krátkom čase zakorenia a začnú sa rozrastať po celej ploche.

Sadeničky rozchodníkov

Tento typ výsadby je najčastejšie voleným riešením, keďže ide o zlatú strednú cestu. Sadeničky sú malé rastlinky, každá s vlastným koreňovým balom s veľkosťou cca 5 cm. Od dňa výsadby a prvého poliatia sú úplne sebestačné a nevyžadujú si ďalšiu údržbu. Postupne vytvárajú malé ostrovčeky a rozrastajú sa do šírky, až kým sa všetky neprepoja do súvislého koberca. Od výsadby po úplné zarastenie plochy prejde v závislosti na podmienkach 2-3 roky.

sadeničky
rozchodníkový koberec

Rozchodníkové koberce

Sú najkrajším a najlepším riešením pre zazelenenie striech. Predpestované koberce sú tvorené niekoľkými druhmi rozchodníkov, ktoré okamžite pokryjú celú plochu. Od prvého dňa Vám budú robiť radosť a pravidelne Vás budú prekvapovať novými farbami.