Najatraktívnejšou a samozrejme najnáročnejšou formou intenzívnej zelenej strechy je strešná záhrada. Môže obsahovať kríky, menšie stromy, okrasné kvety, často býva doplnená chodníčkami, lavičkami, a inými dekoráciami.

Strešnú záhradu je však možné výborne využiť aj na pestovanie ovocia a zeleniny.

Dobre navrhnutá strešná záhrada sa stáva srdcom budovy.  Je skvelým miestom pre posedenie a trávenie voľného času.

Čoraz častejšie sa strešná záhrada dostáva do architektonických návrhov bytových a administratívnych budov. Prírodné prostredie zlepšuje náladu a zvyšuje kreativitu.

Žena na zelenech streche
Pestovanie zeleniny na streche

Pestovanie ovocia a zeleniny?

Áno, aj to je možné. Aj keď sa môže zdať, že pestovanie ovocia a zeleniny v meste je takmer nemožné, kvôli tieneniu vysokých budov a všadeprítomných áut, na strechách tieto problémy takmer nevnímate.

Každá strecha sa môže premeniť na záhradu a tak aj ľudia v mestách si môžu dopestovať vlastnú lahodnú zeleninu a šťavnaté ovocie. Taktiež je tu možné pestovať bylinky, ktoré použijete pri nevšednej strešnej grilovačke.

Údržba strešnej záhrady

Strešná záhrada vyžaduje pravidelnú údržbu. Pre jej zjednodušenie je vhodné zvoliť montáž automatického zavlažovacieho systému.

Taktiež je potrebná pravidelná starostlivosť o rastliny vo forme strihania, kosenia a hnojenia. Pri vysadení opadavých stromov je nutné rátať s nutnosťou občasného pohrabania lístia.

Ak plánujete strešnú záhradu, je potrebné myslieť vopred na jednoduchý prístup so záhradnou technikou, prípadne s miestom pre jej skladovanie.