Spomedzi všetkých druhov hydroizolácií považujeme za najvhodnejšiu TPO fóliu. TPO fólia je najmodernejšou z hydroizolačných fólií s vysokou kvalitou a životnosťou. Je ekologická, trvácna, jej životnosť je takmer neobmedzená. A čo je najlepšie, je u nás aj za výbornú cenu. Veľa majstrov nerado robí s TPO fóliou, pretože sa s ňou robí ťažšie. Náš komfort je však v rebríčku dôležitosti až za kvalitou. 

 

TPO fólia vs PVC fólia

PVC fólia je super. Ale… TPO fólia je pevnejšia, odolnejšia, chemicky stála, má dlhšiu životnosť, je ekologickejšia a plne recyklovateľná. PVC fólia musí obsahovať zmäkčovadlá, ktoré však časom vyprchajú a PVC fólia sa tým oslabí. TPO fólia má stálu chemickú väzbu a preto touto nevýhodou netrpí. TPO fólia má dva krát vyššiu odolnosť voči pretrhnutiu. PVC fólia odolná voči prerastaniu koreňov väčšinou nie je odolná voči UV žiareniu, preto je ju potrebné rýchlo zakryť. TPO fólia je odolná ako voči prerastaniu koreňov, tak aj voči UV žiareniu, nemusíte sa o ňu preto obávať. 

PVC fólia

Aj pri PVC fólii existuje špeciálna fólia, ktorá spája tieto dve vlastnosti, napr. Sikaplan U. Jej cena je však vyššia. Ak sa rozhodnete pre PVC fóliu, pracujeme s tou najkvalitenjšou od najlepšieho výrobcu. Švajčiarska firma Sika je zárukou spokojnosti. Jej fólie sú preverené desaťročiami a má riešenie pre každú situáciu. Veľkou výhodou PVC fólie je ľahká spracovateľnosť, ľahká opraviteľnosť, dostupné doplnky bez potreby objednávania dopredu, širšia paleta dostupných farieb poplastovaných plechov a rýchlejšia práca. Pri použití PVC fólie odporúčame použiť vyššiu hrúbku, napr. 1,8 alebo 2 mm. 

 

TPO fólia vs EPDM fólia

Obidve tieto hydroizolácie majú porovnateľnú životnosť. TPO fólia je však lacnejšia a ekologickejšia. Cena je nižšia nie len pri samotnej fólii, ale najmä čo sa týka doplnkov. Jednoduché doplnenie prestupu cez strechu s TPO fóliou je násobne lacnejšie, ako doplnenie rovnakého prestupu na EPDM strechu. TPO fólia je tiež neporovnateľne odolnejšia voči mechanickému poškodeniu. Pri jej aplikácii sa nepracuje s rozpúšťadlami ani prchavými lepidlami, čím je jej aplikácia oveľa príjemnejšia. Čo je však najpodstatnejšie, spoje EPDM fólie nie sú odolné voči prerastaniu koreňov. Odporúča sa preto v mieste spojov urobiť štrkový pás, alebo použiť ďalšiu fóliu odolnú voči prerastaniu koreňov. 

 

TPO fólia vs Asfaltové pásy

Kvalitné asfaltové pásy sú veľmi odolné. Ich aplikácia si však vyžaduje prácu s plameňom, čím vzniká riziko požiaru. Taktiež sa zložitejšie izolujú detaily okolo okien, alebo ťažko dostupné rohy. Asfaltová hydroizolácia sa aplikuje vždy v dvoch vrstvách, pričom každá z nich stojí zhruba 80 % ceny TPO fólie. Pri aplikácii dvoch vrstiev je teda asfaltová strecha výrazne drahšia. Taktiež asfaltové pásy odolné voči prerastaniu koreňov patria k najdrahším v sortimente. Asfaltové pásy sa nedajú kombinovať s poplastovanými odkvapovými plechmi, preto je väčšinou potrebné atiky strechy oplechovať a vynaložiť tak ďalšie nevyhnutné náklady. V neposlednom rade asfaltové pásy sa v nekrytých častiach prehrievajú, pričom TPO fólia zostáva chladná. 

Celú zelenú strechu si môžete zrealizovať sami. Hydroizoláciu však vždy nechajte na profesionálov. Chce to dlhé roky praxe, kým sa v tejto oblasti izolatér zdokonalí.

TPO fólia